Thursday, February 21, 2019

Топографія




До вашої уваги робочий матеріал, що готується для Пластового Посібника.
Наразі все ще в чорновому варіанті, без коректкри та літредагування, без оригінальних знимок та ілюстрацій. Нас цікавить Твоя думка, тому, прошу залишати свої відгуки, зауваження, виправлення в коментарях.
ТОПОГРАФІЯ

автор: пл.сен.праці Ростислав Антимис, ВЛ

Тебе чекає безліч пригод у природі. Дуже важливо знайти себе в просторі, знати звідки ти прийшов, де ти перебуваєш та в якому напрямі Тобі слід рухатись. Тому так часто в таборі чи мандрівці пластуни користуються мапою та компасом. Надто ці вміння необхідні провіднику, який бере на себе відповідальність вести інших.

ОРІЄНТУВАННЯ (та блукання)

Чи це пластовий табір, чи Ти поїхав з батьками на відпочинок, чи до бабусі в село, спробуй зорієнтуватися де Ти знаходишся - визнач сторони світу навколо себе, поцікався де найближчі шляхи сполучення, де найбільше місто, а можливо поблизу є річка, чи гори. Спробуй визначити в якому керунку твоє місто.
Коли підеш у мандрівку, намагайся спостерігати в який бік ви рухаєтесь, що вас оточує. А коли орієнтирів не так багато, скористайся досвідом козаків, які у відкритому степу часто обертались, щоб бачити дорогу, якою вони будуть вертати.

Твій курінь пішов у мандрівку, Ти зупинився зашнурувати черевик, підняв голову - ой, а де всі? А куди йти?
Стій! Таке буває. Просто залишайся на цьому місці та намагайся нагадати про себе. Голосом чи свищиком. Тебе неодмінно будуть шукати. Смеркається, втомився кричати? Розпали вогонь. Якщо Ти в мандрівці сам і заблукав - теж не біда, бо пластун завжди доброї гадки. Найперше визнач, куди Тобі слід рухатись, знайди орієнтири (узлісся, гора, долина річки). Якщо це гори і Ти не бачиш стежок, йди в долину, до струмка, він тебе неодмінно виведе до річечки, а вздовж неї дійдеш до якогось поселення. А, можливо, в іншому випадку, якщо ти близько хребта і добра погода, піднятися на сам хребет (там, як правило, має бути стежка), чи на вершину і звідти ти можеш побачити щось, що підкаже, де ти. Який шлях буде кращий - Тобі вирішувати.
Немає на світі жодного досвідченого мандрівника, який би не блукав. І це не біда! Важливо вчасно зрозуміти це і знайти вірний спосіб виправити свою помилку. А ще, треба бути відважним. Відважним, щоб зізнатися тим, кого Ти ведеш, що ви трошечки не туди зайшли. І краще вернутись на запланований маршрут, навіть, якщо треба пройти кілька кілометрів, ніж за якийсь час зрозуміти, що ця дорога далі зрубу, чи якоїсь пастушої колиби не веде.













Сторони світу
Навіть маленькі діти знають, що є такі сторони світу (чи обрію)
Результат пошуку зображень за запитом "компас"
А між ними є ще проміжні.
Тому, коли ми йдемо на захід, то будемо вертатися на схід, а коли на північний схід, то назад будемо рухатись на південний захід. Все просто!

Компас
Щоб легко і швидко визначати сторон світу давні китайці винайшли компас. Порівняно з твоїм компасом той виглядав дуже чудернацько. Але, все ж, допомагав мореплавцям знаходити вірний шлях.
Пов’язане зображення
Яким би той компас не був, принцип роботи його незмінний - залізна намагнічена стрілка розташовується вздовж магнітного меридіану (про це трошки пізніше) і своїм червоним кінцем (будь уважний, не переплутай) вказує на північ, бо наша планета Земля, це як велетенський магніт. І як компас не крути, стрілка завжди вкаже на північ.
Але пам'ятай, що Тебе оточують предмети, які теж мають магнітне поле і поблизу них магнітна стрілка компаса працює хибно.
  • в транспорті та поблизу
  • поблизу колії, металевої огорожі чи високовольтної лінії
  • поряд з телефоном чи іншим радіоприладом
  • поряд з іншим компасом
  • поряд з ножем, ножицями чи навіть голкою

Також уникай дії магніту на компас. В таких випадках стрілка може втратити магнітні властивості, а навіть і змінити полярність.
Результат пошуку зображень за запитом "boyscout orienteering"
Деколи на стрілку та на лімб наносять речовину, що світиться в темряві. (мабуть, щоб не було страшно, коли заблукаєш вночі. :) )

Візьми компас і тримай його горизонтально. Зачекай, поки стрілка вгамується. Потім поверни його так, щоб стрілка зайняла своє місце і вказувала червоним кінцем на північ (Міжнародне позначення N “north”). Тепер можеш визначити, що на заході (W “west”) від нашого стояння знаходиться ліс, а на південному сході (SE “south east”) село. На півдні (S “south”) ми бачимо хрест на пагорбі, а на північному сході (NE “north east”)  на обрії видніється труба велетенського заводу.

А чи знаєш, що лілея на пластовому гербі та на гербі всіх скаутів прийшла до нас з мапи? Саме лілією позначали на мапах напрямок на північ і цей знак асоціювався з правильним напрямком.

Результат пошуку зображень за запитом "compas ancien"



 Результат пошуку зображень за запитом "scouting compass"


А що, якщо тобі потрібно точніше визначити напрям на предмет?
Результат пошуку зображень за запитом "orientation stick"
Подивись, оця шкала називається лімб. Північ - це точка відліку, 0° -  позначено буквою N, а сам лімб розбитий від півночі на 360 градусів за рухом годинникової стрілки. Якщо порахувати, то позначки проведені через 2 градуси на саме цьому компасі. А на твоєму? Таким чином кожен напрям від нас можна відобразити в градусах. А цей напрям називається азимут. Тепер ми можемо сказати, що азимут на трубу велетенського заводу 45°.
Щоб добре визначити азимут слід прицілюватись по візирній лінійці компаса в напрямі вказаному серединною лінією (вказати малюнок). Потім, не змінюючи положення лінійки поверни колбу компаса. Оця позначка вкаже на лімбі азимут в градусах. Потім перевір і переконайся, що лінійка на змістилася. Адже “пластун точний”. :)

Чи Ти знаєш, наскільки важливі азимути у військовій справі, чи в геодезії? Саме тому артелеристи чи геодезисти використовують надзвичайно точний велетенський компас, який називається бусоль.
Пов’язане зображення

Магнітне схилення
Тільки є одна особливість. Якщо ми хочемо зробити все дуже точно і визначити сторони світу якнайкраще, то мусимо знати, що магнітний полюс знаходиться трошки не там, де справжній географічний. До того ж цей магнітний полюс постійно рухається.  Внаслідок чого напрям на північ, тобто на справжній північний полюс трошки відхиляється від напрямку на магнітний північний полюс і вони утворюють кут, який називається магнітне схилення. Це приблизно 5,6 гр на схід в Ужгороді та 8,6 гр на схід в Харкові. Якщо тебе зацікавила ця інформація, то можеш визначити яке магнітне схилення у твоїй місцевості на онлайн-мапі Historical Magnetic Declination

Знаючи яке магнітне схилення у твоїй місцевості, ти можеш визначити напрямок на справжній географічний полюс (а це нам дуже знадобиться, коли будемо згодом орієнтувати мапу). Якщо ти у Вінниці де магнітне схилення східне і становить 7°, то поверни компас так, щоб північний кінець стрілки вказував не на 0° а на 7° східніше. І нічого складного!

Пов’язане зображення
А ще пам’ятай про “магнітні аномалії” - місцевості, де залягає залізна руда і створює своє магнітне поле. Наприклад поблизу Кривого Рогу.

Вибір компаса
Коли ти вирішив придбати собі компас, зверни увагу:
Щоб це був рідинний (тобто його колба заповнена рідиною, яка гамує коливання стрілки).
Щоб поділки градусів на лімбі проводились масимум через 2 градуси.
Щоб був візир, який вказує азимут на лімбі
Щоб стрілка не “залипала”
Не варто переплачувати і купувати дорогі компаси Silva чи Suunto, якщо ти не займаєшся професійно спортивним орієнтуванням. Але уникай дешевих неякісних компасів, що можуть тебе підвести у найважливіший момент.

Орієнтування без компаса
А що ж робити, коли немає компаса?
В сонячну погоду це зробити легко. Коли сонце перебуває в найвищій точці - зеніті ( а в період т.зв. “літнього часу” це приблизно 13.00) воно знаходиться рівно на півдні. Провівши лінію до обрію ми будемо мати напрямок на південь. Так само слід пам’ятати, що о 7:00 ранку сонце приблизно на сході, а 19:00 на заході.

Україна - найбільша країна Європи за площею і тому займає цілий часовий пояс і ще трошки сусідніх. Тому в Донецьку сонце в зеніті буде приблизно о 12:30, а в Ужгороді 13:30. Коли будеш у таборі, спробуй визначити, о котрій тінь щогли падає на північ.


Легко Тобі буде визначити сторони світу за годинником зі стрілками. Для цього треба:
розмістити годинник горизонтально
навести годинникову стрілку на сонце
кут на циферблаті між цим напрямком і напрямком на 1 годину поділити навпіл. (Якщо це до обіду, то ділимо кут, який годинна стрілка має пройти до 13:00, а якщо по полудню, то той, який пройшла. )
утворена лінія, т.зв. бісектриса, тим кінцем, що йде в напрямку до середини годинника вказуватиме напрям на північ.

Але якщо немає годинника, а є пластова палиця, багато часу та натхнення, то для того, щоб визначити сторони обрію робимо наступне.
до полудня встромляємо палицю прямовисно в землю
забиваємо кілочок там, де кінець палиці кидає тінь
накреслюємо навколо основи палиці коло, радіусом якого буде відстань до цього кілочка (зробити це можеш з шматка линви та іншого кілочка)
маєш достатньо часу щоб зайнятися якимись справами
по полудню слідкуй, коли тінь кінчика палиці знову торкнеться накресленого кола. Там встроми другий кілочок.
сполучи кілочки лінією
проведи від основи палиці до середини накресленої лінії ще одну лінію
це і буде напрям на північ.
Результат пошуку зображень за запитом "орієнтування палиця"

А чи Ти знаєш, що найбільш точно напрям на північ завжди всім мандрівникам чи мореплавцям вказувала Полярна зірка? Це альфа (тобто найяскравіша зоря) Малої Ведмедиці. Найлегше нам буде знайти Велику Ведмедицю, що складена з семи зірок. Чумаки називали це сузір’я Великий Віз. А ще він нагадує ківш. От якщо подивитися, то 1, 2, 3 зоря то ручка ковша. А 4, 5, 6, 7, то сама посудина. Якщо ми проведемо лінію через 6 і 7 і відкладемо шість таких відстаней як між цими зорями, ми побачимо найяскравішу зорю в цій ділянці нічного неба. Це і є Полярна Зірка. Від неї опускаємо прямовисну лінію до обрію - це напрям на північ.
Тільки пам'ятай, що Земля обертається і Велику Ведмедицю Ти можеш бачити в різні пори доби та року по різному.
As the Earth moves around the sun the angle of our view of the Big Dipper changes and thus is different for each season
Якщо б Полярну Зірку затягнуло хмарами, то сузір'я Оріона вкаже своїм мечем на обрій. Це буде напрям на південь.
Результат пошуку зображень за запитом "життя в Пласті оріон"
Тепер Ти знаєш, чим зайнятися на нічній стійці в таборі. :)


Вивчаємо місцевість
Відстані та розміри
Отож, Ти з друзями пішов у мандрівку. Окрім напрямку руху, потрібно постійно спостерігати за пройденою відстанню. З часом, коли Ти станеш досвідченим пластуном, Ти будеш це робити без особливих зусиль.
Якщо відстані не є великими, найкраще рахувати їх парами кроків. Але, залежно від зросту, кроки в різних людей різні. Щоб визначити довжину свого кроку, пройди відміряних 100 метрів з наплечником в приблизному темпі мандрівки. Якщо Ти зробив 80 пар кроків, то 100 метрів розділимо на 80 і отримаємо 1,25. Отже, одна пара кроків має 1 метр та 25 см.  Зробивши 100 пар кроків Ти пройдеш 125 метрів, а 800 пар кроків відповідатиме 1 кілометру.
Існує ще формула середнього кроку людини. Для цього зріст ділимо на 4 і додаємо 37 (це стале число). Помноживши на 2 - матимеш довжину пари кроків.
Пам'ятай, що в гірському терені довжина твого кроку суттєво відрізнятиметься.

У таборі на відкритій місцевості заміряй рулеткою різні відстані, відмітивши їх кілками різного кольору. 5, 10, 50, 100, 300 метрів. Повправляйтеся з іншими таборовиками, спостерігаючи, як виглядає, напр., людина на таких відстанях. Ці вміння Тобі ще не раз знадобляться.
А ще визнач довжину своєї пари кроків за проміряною відстанню та за наведеною формулою.

Мій зріст ______
Мій крок ______
100 метрів це ___ моїх пар кроків
Мій розмах рук ____
Довжина стопи  _______
Відстань від великого пальця до мізинця_____
Ширина між зіницями очей______

Зверни увагу за скільки часу Ти проходиш один кілометр. Як цей показник змінюватиметься якщо Ти з наплечником, якщо це двадцятий кілометр, якщо це гірський терен. Таким чином, знаючи свої можливості, можна міряти відстань враховуючи пройдений час. Наприклад, якщо Ти в горах з важким наплечником рухаєшся з швидкістю 3,5 км/год, то за 4 години Ти подолаєш 14 кілометрів.

Не пропускай нагоди навчитись вимірювати відстань до предметів на око. Візьми, коли є можливість, в руки мапу місцевості де ти знаходишся і визначивши на мапі предмети та відстань до них, зверни увагу, як вони виглядають в дійсності.

Таблиця відстаней до предметів.

100 м - чітко видно людину.
200 м - бачимо руки-ноги, колір лиця не бачимо.
300 м - силует, все решта розпливається.
400 м - тільки обриси.
500 м - можемо бачити тіло і голову
600 м - бачимо людину, як рисочку
Звичайно все залежить від гостроти зору, освітленості та вологості повітря.

А є ще дуже дієвий розвідницький спосіб вимірювання відстаней до предметів, розмір яких Тобі відомий. От, що потрібно:
Заміряй у скільки міліметрів на лінійці компаса вкладається цей предмет, тримаючи компас на відстані 50 см. (Для цього відміряй свій шнурок, яким ти кріпиш компас на 50 см. )
Розмір предмета в метрах множимо на 1000 і це все ділимо на кількість заміряних міліметрів помножених на 2

Відстань = Розмір предмета в метрах х 1000 / розмір предмета в мм х 2

Якщо ми міряємо відстань до дороги, по якій їде легкове авто. Як правило середня довжина такого авто 4 метри. Ми заміряли, що на лінійці це авто вкладається в 14 мм.
Отже, 4 х 1000 / 14 х 2 = 571,4 м.
Таблиця розмірів предметів (або інфографіка)

Предмети
Розміри, м
висоташиринадовжина
Дерев’яний стовп лінії зв’язку5-7
Відстань між стовпами лінії зв’язку

50-60
Ліс18-20
Залізничні вагони:


пасажирські4,33,220
товарні42,713
Автомобіль вантажний22-3,55-6
Людина середнього зросту1,65


Мабуть з геометрії ти знаєш про подібність трикутників. Цікавим фактом є те, що відстань від ока до витягнутого пальця, це приблизно десять відстаней між зрачками.
Шкіц
Націлься одним пальцем, закривши одне око на предмет, до якого тобі потрібно виміряти відстань. Тепер зміни очі. Чи можеш приблизно визначити на яку відстань на місцевості змістилась позначка? Помнож цю відстань на 10 і знатимеш відстань до предмету.

Малюнок з Життя вП.

МАПА
Так само, як можна записати на папері слова, ноти, числа так само можна записати і простір, місцевість. Цей запис за допомогою певних позначень та в зменшеному вигляді називають мапою чи картою. Ми можемо користуватись складеними туристичними мапами, а можемо і самі створювати прості схеми терену щоб передати іншим якусь певну інформацію про шлях чи територію.
Читання мапи
Кожен пластун повинен вміти читати мапу, тобто, дивлячись на папір з зображенням бачити місцевість, вміти знайти місце для ночівлі чи табору, прокласти маршрут мандрівки. Особливість досвідченого пластуна в тому, що він тримає мапу впевнено.
Ти, мабуть, не раз вже бачив справжню топографічну мапу. Власне вони і є цікавими для нас. Найперше потрібно запам'ятати, що верх мапи - це північ.

Умовні знаки
Все, що є довкола нас на місцевості, ми можемо передати за допомогою умовних знаків.
Всі умовні знаки поділяються на певні групи, які мають свої основні кольори.
Рельєф (всі нерівності земної поверхні)
позначається коричневим кольором
Рослинність зеленим (окрім сільськогосподарських полів, пасовищ, які не відображаються кольором)
Водні об'єкти, тобто озера, ставки, річки, струмки, джерела, болота та криниці - синім.
Окремі предмети (скеля, камінь, окреме дерево) та все, що створене та змінене людиною (кар’єр, пагорб, яма, будинок, залізнична дорога) позначаємо чорним.

Дороги що мають асфальтове покриття - помаранчеві, інше покриття - жовті, а польові дорого чорним. Нечіткі дороги та стежки штрихпунктиром. Залізничні колії теж чорним, але грубшим ніж польові.
таблиця знаків
No photo description available.
Більшість умовних знаків Ти легко вивчиш, в більшості всі вони логічно-зрозумілі.

Умовні знаки розрізняють також як точкові, лінійні та масштабні. Результат пошуку зображень за запитом "топографічні знаки позамасштабні"

Тобі в руки може потрапити якась навіть дуже давня мапа. На ній може бути змінено контури лісу, старі дороги заростуть а нові з’являться, але незмінним залишається рельєф. Оця вся сукупність ліній та цифр дає нам зрозуміти де спуск, а де підйом, чи зможемо ми там проїхати чи пройти. Щоб передати це використали систему горизонталей. Наприклад, щоб зобразити пагорб, нам потрібно його умовно розрізати горизонтально на пласти однакової товщини. Коли поглянути на цей горб згори то ми побачимо кільця (горизонталі або ізогіпси). В тих місцях де схил крутіший горизонталі будуть ближче одна до одної, а де пологіший - далі.
Поглянь на чайні плантації на терасах.


Там де схил стрімкий, тераси вузькі, а де пологий там вони суттєво ширші. Отак тараси найкраще передають спосіб утворення горизонталей.
Отож, горизонталі проведені через певну висоту, наприклад через 5 чи 10 метрів. Ці дані ти знайдеш в легенді мапи.
От як буде зображений горб.
малюнок горба
а ось так буде зображена яма
той самий малюнок
Агов! Але ж як їх відрізнити? Вони ж однаковіснькі!
Цілком вірно. Деколи складно зрозуміти напрямок схилу тому його вказують маленькі рисочки бергштрихи, які вказують його своїм вільним кінцем.
Результат пошуку зображень за запитом "позначення рельєфу яма"
Кожна горизонталь має свою висоту над рівнем моря. І в певних місцях вона підписана таким способом, що низ цифри вказує в долину, а верх догори.
Зверни увагу на різницю між відмітками висот, відмітками урізу води. За ними теж можеш визначити нахил рельєфу, напрям річки.
Ну, і можна просто логічно подумати, що там, де є річка, чи болото, чи ставок - там і долина. І знову ти переконуєшся, як все просто! :)
Зверни увагу на малюнок, де є різні форми рельєфу: хребет, сідловина, балка і т.д. Запам’ятай їх, щоб ти міг легко порозумітися з іншими.
малюнок з формами рельєфу


Мірило або масштаб
Щоб зобразити місцевість на мапі ми мусимо її зменшити в тисячі разів. І це число, яке вказує в скільки разів ми зменшили називається масштабом, а в українській мові є відповідник мірило. От поглянь на мапу. 1:25000 вказує, що ми зменшили місцевість в 25000 разів. А отже в одному сантиметрі буде 25 тисяч сантиметрів, або 250 метрів.

Ми можемо придбати мапи в туристичних магазинах, можна завантажити відскановані мапи з інтернету, можна видрукувати певну ділянку з онлайн-мап.
Якщо ви з гуртком плануєте мандрівку і хочете в загальних рисах визначити маршрут, то для цього цілком надаються мапи в мірилі 1:200 000 _числовий масштаб__ та 1:100 000 _числовий масштаб__.
Для самої мандрівки пошукай мапу 1:75000 _числовий масштаб__, а краще 1:50000 _числовий масштаб__
Мапи з масштабом 1:250000 _числовий масштаб__ та 1:100000  _числовий масштаб__хоч і є найбільш детальними, проте для мандрівки тобі потрібно буде взяти з собою кілька метрів таких карт. Тому, найкраще їх використовувати для теренових ігор та “лисячих бігів” - змагів з орієнтування.

Біля наведених вище числових масштабів повписуй відповідні іменовані. Наприклад “в 1 сантиметрі 1000 метрів, або 1 км”

А ще на мапах є мірило, зображене лінійкою. Якщо Тобі потрібно виміряти якусь відстань, то просто зафіксуй її з мапи і перенеси цей відтинок на лінійне мірило отаким чином.

А як виміряти довжину дороги, чи річки? Якщо ти маєш циркуль-вимірювач з двома голочками, то відмірюєш на ньому крок, який би відповідав, наприклад 50 метрам і “крокуєш” ним вздовж цієї кривої лінії. Але ж де Ти візьмеш в горах чи лісі той циркуль? Пластун зарадний, а отже використаємо для цього мокру нитку чи соломинку і відкладемо її на мапі по кривій, а потім заміряємо її.
А ще можна використати кривомір (курвиметр). Провівши його коліщатком по дорозі чи струмку, на шкалі буде відображена відстань в сантиметрах.
знимка кривоміра.
Результат пошуку зображень за запитом "курвиметр карта"

Координати
Коли Ти граєш шахи, то знаєш, що кожна клітинка визначена буквою та цифрою. Так само і в топографії - кожне місце на земній поверхні має свої координати.
Для чого Тобі це знати? Щоб Ти міг повідомити своє місцезнаходження у випадку надзвичайних обставин, щоб можна було легко знайти табір, щоб зафіксувати якесь цікаве місце.
Найпоширеніші це географічні координати. Вони вимірюються, як правило, в градусах, які діляться на мінути, а ті на секунди. А визначаються вони спершу по широті - відстані до екватора, а потім по довготі - відстані до т.зв. нульового меридіану (за який прийнято вважати меридіан, що проходить через лабораторію Грінвіч у Лондоні).
Широта - це паралелі, які рахуються від екватора до полюсів на північ та на південь. Таким чином до північного полюсу від екватора є 90 градусів і це буде т.зв. “північна широта” записуються як пн.ш. або N
Довгота - це меридіани, що рахуються на схід та на захід від нульового до 180-го. Для прикладу Україна знаходиться в “східній довготі” записуються сх.д. або E.
Поглянь на мапу. Бачиш рамку карти, а на ній підписані цифри. От це і є потрібні координати. Щоб їх визначити, потрібно від необхідної точки на мапі провести прямовисну лінію спершу до вертикальної рамки (широта), а потім до горизонтальної (довгота) і в місці де лінія перетнеться з рамкою, визначити ці значення.
От як виглядає типовий запис географічних координат в градусах, мінутах, секундах.
48°41'28.3"N 24°05'46.0"E
А спробуй відшукати, що це за місце? Можливо тобі допоможе підказка, що це славетне місце для кожного пластуна.
Розвиток сучасних геоінформаційних техологій (GPS, онлайн-мапи, навігаційні програми) вимагає трошки іншого формату - десяткового. Суть полягає в тому, шо координати передаються в цілих градусах і десятковим дробом.
От приклад координат цього ж місця, записаних в десятковому форматі. 48.691196,24.096116 Можеш просто вписати ці цифри у пошуковому вікні навігаційної програми чи онлайн-мапи і вона покаже тобі це місце.

Перед тим, як підеш в мандрівку
Забезпеч мапу від намокання та пошкодження. Деякі туристичні карти є ламінованими, а деякі треба заламінувати, використавши для цього широкий прозорий скотч.
Добре, також, тримати мапу в водонепроникному мапнику.

Тепер Ти знаєш про мапу все найнеобхідніше. А тепер до роботи!
Результат пошуку зображень за запитом "boyscout orienteering"
Робота з топомапою
Орієнтування мапи та визначення свого місцезнаходження.
 - Постав мапу горизонтально та приклади компас на рамку мапи (якщо це мапа Генштабу) чи вертикальну лінію координатної сітки (якщо це туристична мапа) так, щоб орієнтаційна лінія Пн-Пд накладалась чи була паралельною рамці чи цій лінії. Як розміщена стрілка, наразі не має значення. Пам’ятай, що верхня сторона карти, це північ.
 - Поверни карту разом з компасом так, щоб стрілка компаса зайняла своє положення.
 - Врахуй магнітне схилення, яке зазначене в легенді карти. Наприклад, якщо магнітне схилення східне і становить 7°, то слід повернути мапу разом з компасом так, щоб стрілка відхилилась на схід на 7°.

Ти маєш мапу, яка розміщена за сторонами світу, тобто зорієнтована.
Тепер знайди своє місце на ній.

  • Оглянь місцевість і знайди лінійні обєкти, які можеш побачити на карті (дороги струмки, лінії електропередач). Знайди їх на мапі.
  • Якщо є брак орієнтирів (рівнинний ліс чи степ, обмежений огляд), потрібно перейти в місце, звідки буде кращий огляд та орієнтири.
  • Оглянь рельєф і співстав з зображеним на мапі.
  • Співстав сукупність лінійних та точкових орієнтирів, рельєфу і визнач своє місцезнаходження.
Але пам’ятай про основні помилки, яких часто припускають мандрівники.
  • Зворотнє розміщення стрілки відносно компаса (червоний кінець стрілки завжди вказує на північ (!))
  • Не врахування змін на місцевості з часу складання карти.
  • Невірне визначення свого місцезнаходження на одній з форм рельєфу, яка паралельна іншим подібним. (напр. кілька паралельних балок чи відрогів хребта).

Завжди тримай мапу зорієнтованою, а під час руху - за напрямком руху, навіть якщо вона догори ногами відносно Тебе.
Мапа зорієнтована і Ти знаєш, що робити! Вперед!

Трошки згодом Ти навчишся орієнтувати мапу тільки за орієнтирами на місцевості - за лініями річок та доріг, вздовж лісових просік, за контурами узлісся, за рельєфом. А компас діставатимеш з кишені тоді, коли будеш мати сумнів.

Вибір маршруту
Коли будеш прокладати маршрут, врахуй особливості терену, які ти зрозумієш, вивчаючи карту.
Найперше, віддавай перевагу пересуванню по стежкам та лісовим дорогам. Ти значно виграєш в часі, та витратиш менше зусиль, адже пластун ощадний. Слід уникати руху по дорогах загального користування, де їздять автомобілі.
Зверни увагу, чи є спосіб доїзду та відїзду в місця початку та кінця маршруту.
Якщо ти йдеш хребтом, нема потреби долати кожну вершину, спробуй віднайти стежку, яка рухається по схилу траверсом. Намагайся якомога менше набирати та втрачати висоту.
Коли починаєш підйом на гору, добре вивчи варіанти маршруту. Можна підійматися вздовж річки чи струмка, але там, звідки вони починаються, будь готовий до стрімкого підйому. Чи може краще вибрати рух одним з відрогів хребта. Як правило, на самому початку буде трошки стрімкий підйом, а далі набір висоти буде значно плавніший.
Врахуй власні можливості та скільки ти можеш пройти. Досвідчені та підготовлені пластуни за день проходять 15-30 км. Не намагайся зразу подолати таку відстань. 10-15 км за день - буде цілком не зле.
Ліси, як правило, помережані просіками - прямими лініями вирубаного лісу, прокладені лісниками, щоб ділити ліс на квартали та зменшувати можливість перекидання вогню у випадку пожежі. Часто по просіках прокладені стежки чи дороги, високовольтні лінії. Це досить полегшить Тобі просування. Але часто такі просіки порослі непрохідними чагарниками. В таких випадках краще рухатися лісом, тримаючи просіку обабіч як орієнтир.
Вивчи де є джерела питної води, особливо, коли маршрут пролягає високими хребтами. Також відзнач собі на мапі місце ночівлі, підбери, про всяк випадок, запасне.
Результат пошуку зображень за запитом "boyscout orienteering"


Рух ха азимутом
Проте деколи доводиться рухатись вночі, або в тумані, може бути рівнинна заліснена територія без орієнтирів та стежок. В такому випадку використовуємо рух за азимутом.
Найперше Тобі потрібно зняти азимут з мапи. Щоб виміряти азимутальний кут напрямку, у якому Тобі треба рухатись, з’єднай місцезнаходження та точку призначення лінійкою компаса так, щоб серединна лінія була в керунку точки призначення. Поверни колбу компаса так, щоб орієнтаційні лінії стали паралельно вертикальним лініям координатної сітки (якщо це військова мапа, то паралельно вертикальній стороні рамки мапи) і позначка півночі відповідала верхній частині мапи. Можеш запам’ятати чи записати цифру на лімбі, яку тобі показує візир. Також лінійкою замірюєш відстань між точками.
Наступне, що потрібно визначити, це перевести азимут з мапи з т.зв. істинного в магнітний. Ти ж пам’ятаєш про магнітне схилення? А метри перевести в пари кроків.
До числа азимута, який тобі вказав візир на лімбі віднімаємо магнітне схилення. Якщо ти в Карпатах, то магнітне схилення станом на 2019 рік східне і становить 6°.
Припустимо Ти зняв з мапи азимут 55°. Оскільки схилення східне, то віднімаємо 6°і отримуємо 49°.
Відстань між точками на мапі становить 3,5 см. А масштаб мапи 1:25 000.
Отже,  в 1 см 250 метрів, а в 3,5 см отримаєш (3,5 см х 250 м) 875 м.
Твоя пара кроків відповідає 1,25 м. Поділивши відстань 875 м на 1,25 отримаєш 700 пар кроків.
Щоб не збитись і не заплутатись запиши собі:
А(магнітний) 49°
700 п.к.
Figure 4 of Article  Compass Basics: An Introduction to Orientation and Navigation
А зараз можеш рухатись у потрібному тобі напрямі. На цей час, мапа тобі не потрібна. Просто візьми компас, поверни лімб на потрібний тобі показник (в твоєму випадку 49°), поверни весь компас, щоб стрілка зайняла своє положення. По лінійці компаса прицілься в напрямку вказаному серединною лінією і відміть для себе проміжний орієнтир -  щось, що є на лінії твого руху. Напр. дерево з обдертою корою, чи камінь порослий мохом. Після цього ще раз звір, чи не змістилася стрілка чи лімб. Ще раз переконайся, що проміжний орієнтир вибраний правильно. Вперед! Можна йти та рахувати пари кроків.




Зараз видаються дуже хороші туристичні мапи Карпат, які достатньо деталізовані, з позначенням типових маршрутів, визначних та цікавих місць.
В інтернеті можна знайти велику кількість військових мап періоду совєцько-російської окупації (т.зв “Генштаб”) в мірилі 1:50 000, а деколи і 1:25 000. Ці мапи трошки застаріли, але є досить детальними. При роздруковуванні пам’ятай, що масштаб може спотворитись.
Цікавим ресурсом є дані Open Street Maps. На цій основі створені онлайн-мапи Opentopomap. До того ж ти, як користувач, можеш вносити поправки та зміни, допомагаючи іншим мандрівникам своїм досвідом.

Картографування місцевості
Один юнак не має можливості доїхати в табір зі всіма, а тільки наступного дня. Але ж як він знайде табір?
Під час мандрівки ви знайшли повстанську криївку. Але як передати науковцям історикам її місце розташування?
Під час теренової гри ваша розвідувальна група отримала завдання позначити розміщення об’єктів ворожого табору, щоб пробоєва група могла спланувати блискавичний напад.

Щоб виконати ці всі завдання, Тобі слід навчитися картографувати, тобто складати план місцевості та схему руху. Хоч і пластун сумлінний, але це не має бути виконане точнісінько так акуратно, як на мапі, але окрім Тебе хтось інший має зрозуміти його. Це має бути схематичний нарис, або як колись казали “шкіц”.
Шкіци можна складати двома шляхами:
  • на основі безпосередніх вимірів на місцевості
  • на основі загальної мапи, супутникового знімка, онлайнової мапи з уточненнями позначеними в терені

Візьми чистий листок паперу, компас, лінійку, ґумку, олівець, кольорові олівці, а також тверду основу - планшетку. Спершу ми намалюємо чернетку, а пізніше перемалюємо це все гарно на чистовик.

Складання схеми маршруту.
Визнач напрям простягання маршруту і таким чином зорієнтуй аркуш з планшеткою, а напрям на північ вкажи окремо в кутику мапи лінією зі стрілкою. До цієї позначки приклади компас і тримай  планшетку постійно зорієнтованою.
Прикинь яку відстань маршруту Ти хочеш закартографувати.  Якщо це, для прикладу, 1,5 км, а довша сторона аркушу А4 має 30 см, отже 1500 м / 30 см = 50. В 1 см 50 м або 1:5000. Зазначимо мірило в нижній частині листка.
Вкажи на листку місце початку маршруту і від нього проведи лінію в напрямку простягання маршруту. Відстань міряємо парами кроків (і переводимо їх в метри) до місця, де наш маршрут змінює напрям. Зазнач це місце на накресленій прямій згідно мірила (зайве стри ґумкою) і від неї прокреслюй наступну лінію. Одночасно познач орієнтири та об’єкти вздовж нашого руху за кількома способами:
  • Промір відстаней та кутів. Виміряти напрям та відстань до об'єктів з визначеної точки на маршруті. Відкласти промені у відповідних напрямках та кутах від неї, та зафіксувати визначені відстані на цих лініях. Особливо цей спосіб підходить для важккодоступних об’єктів.
  • Прямовисні (перпендикулярні) проміри. Виміряти відстань до об'єкта, коли він знаходиться під кутом 90° до лінії нашого маршруту.
  • Позначити об'єкт способом засічки: спершу з однієї точки кидаємо на нього промінь, а потім пройшовши певну зазначену відстань кидаємо з наступної точки. В місцях перетину і буде наш об’єкт. 
Шкіц
Звичайно, що найкраще використовувати всі способи. Найлегше цю роботу виконувати вдвох чи втрьох. Коли маєш готовий чорновик шкіцу, перемалюй його, бажано з використанням кольорів. Не потрібно, щоб він був надто акуратний, але має бути зрозумілим для інших. Для засікання променів, та прокладання їх на листку, використовуй лінійку, можна і лінійку компаса.
Ще один спосіб - зазначення часу ходьби. Це коли йдеться про тривалий маршрут.
Шкіц


Коли складаєш план місцевості дій приблизно так само. Знаючи яку ділянку Тобі потрібно закартографувати, визнач мірило плану. Листок розмісти так, як простягаються межі території, а напрям на північ зазнач окремо.

  • Полярний спосіб полягає у промірі кутів та відстаней з однієї точки. Точку стояння слід вибирати так, щоб вона була якомога ближче середини ділянки. Промірюючи кути відкладаємо промені. Потім промірюючи відстань до кожного предмету відкладаємо її згідно визначеного мірила.
Шкіц
  • Спосіб засічки цілком подібний до описаного вище. Він найкраще підходить, коли терен недоступний для нас. Точок стояння може бути дві або три.
Шкіц з двох точок
Суттєво полегшить нам креслення плану місцевості чи маршруту, якщо ми за основу використаємо наявну мапу дрібнішого мірила чи супутниковий знімок. Тоді переносимо в загальних рисах основу і доповнюємо її необхідними елементами безпосередньо в терені.
Ще зверни увагу, що умовні знаки точкових об’єктів позначаються вертикально.

намалювати приклади шкіців


Навагіція GPS

Ще зовсім нещодавно ми могли читати про таке тільки у фантастичних повістях, а зараз кожен може мати прилад, який точно вкаже його місце перебування, передасть його іншим, покаже мапу чи вигляд з космосу на це чи інше місце.
Результат пошуку зображень за запитом "garmin navigator"
Як і всі технології сучасності, спершу систему Global Position System - GPS використовували у військових цілях, а сьогодні кожен з нас має в кишені смартфон, що приймає сигнали з космосу.Саме так, над Землею в космосі висять геостаціонарні супутники. Вони передають сигнал, який GPS-прилад приймає, визначає відстань і на основі цих даних визначає координати та висоту над рівнем моря. Для цього потрібно, як мінімум, сигнал з трьох супутників. А найкраще 10-12.







Зверни увагу, сигнал може бути слабкий чи губитися і визначення можуть бути не дуже точними у випадку коли ти знаходишся
  • у приміщенні
  • у транспорті
  • в ущелині, між стрімкими горами
  • у хмарну погоду
  • під кронами дерев
 Результат пошуку зображень за запитом "gps signal"
GPS-чіп може бути як на окремому приладі для навігації, так і монтуватися в смартфони, комп’ютери чи інші засоби. Самі прилади  бувають спортивні, туристичні чи автомобільні.
Пов’язане зображенняПрограми, що використовують GPS допоможуть тобі прокласти маршрут, визначити відстань, обрахувати за скільки часу ти прибудеш в кінцеву точку, записати трек пройденого маршруту, відмітити цікаві точки, поділитися треком та точками з іншими, знайти лікарню, заправку чи кафе (POI - point of interest), передати свої координати.

Ти маєш можливість встановити в смартфоні програми, що працюють без мережі. Деякі з цих програм працюють з векторними мапами, що містять характеристики та відображують кожен об’єкт окремо. Наприклад Osmand.
 Результат пошуку зображень за запитом "osmand topo"

Інші програми (напр. OziExplorer) цікаві тим, що основним їх завданням є робота з відсканованими мапами, наприклад зі старими військовими чи сучасними туристичними.
Результат пошуку зображень за запитом "oziexplorer"За допомогою певних програм відскановане зображення за відомими координатами прив'язується до системи координат. Проте в таких програмах ми можемо бачити своє місцезнаходження, записувати пройдений трек, але не можемо прокладати автоматично маршрут.
Тільки пам’ятай, що GPS-прилад не може бути єдиним засобом навігації. Розряджена батарея, неполадки програмного забезпечення, пошкодження можуть суттєво ускладнити твою мандрівку. Завжди в Тебе має бути мапа та компас.
GPS можна цікаво використовувати під час пластових занять. Популярною у світі є гра geocaching, у якій відшукують “скарб” за GPS-координатами та певними підказками.


Як зробити мандрівку цікавою та пізнавальною?
Після того, коли визначишся де саме будеш мандрувати, вивчи цей терен на Wikimapia та на Google Maps. На цих ресурсах знайдеш багато позначень цікавих об’єктів, часто зі знимками, що їх додали такі користувачі як і ти. Перенеси їх на мапу та GPS-прилад та додай ці місця до свого маршруту. Поцікався літературою з історії, географії. природознавства цього регіону. Спробуй щось дослідити і віднайти. Зроби знимки невідомого озерця чи печери, пам’ятника чи придорожнього хреста, запиши трек не позначеної на мапі стежки. Нанеси їх на Google Maps, Wikimapia чи Opentopomap. Ділися своїм досвідом з іншими, адже пластун корисний. :)



Результат пошуку зображень за запитом "scouts hiking"

No comments:

Post a Comment